Прегледот го  извршува Др  Дејан Стевановиќ 

 Телефон 078 219923

Студио Аку Сана   адреса  Ул Букурешка 12-6  Скопје

40 минути.

Секојдневно нашето тело е експонирано и трпи  големи оптеретувања. Оптеретувањата можат да бидат проследени си болки и напнатости, тие се јавуваат како резултат на неправилно седење , или долготрајно стоење

Болката и напнатоста кој се јавуваат преставуваат непријатност за целиот организам и во зависност од причината болниот синдром може да биде од краткотраен или долготраен карактер

Краткотрајната болка и напнатоста се последица  на моменталниот замор или оптеретувањето, додека долготрајната болка  и чувството на напнатост  можат да  како последица на озбилни здравствени проблеми како што се ишијас , дискус хернија  и слични други состојби .

Во зависност од причинителот на болката но и од напнатоста траба да се практикува масажата на телото


ШТО Е БИОПТРОН СВЕТЛИНА ?

BIOPTRON е медицински апарат за светлосна терапија патентиран за употреба ширум светот. Тој поседува посебен оптички дел кој емитира светлина слична на електромагнетниот спектар на природната сончева светлина но без УВ зрачење   BIOPTRON светлосната терапија  делува природно  и ја поткинува  способноста  на телото да се регенерира и врати во својот баланс па со тоа се помага на телото да ги ослободи потенцијалите за само излекување .


Зошто е потребено да се разликуваат причинителите  на болката и напнатоста  во телото  пред почетокот на масажата ?

Не прво место, пред да почнеме со масажата, потребно е да се запознаеме со причината на болката или напнатоста, од причина што болката може да би биде предизвикана од озбилни здравствени заболувања како проекција на болка на одредени органи затоа масажата треба  да биде исклучиво професионална изведена од стручно лице. Со не стручно масирање може  да се предизвикаат дополнителни болки и компликација


Како се отстрануваат  напнатостите и болките  ?

Кога е во прашање масажата на кој е присутна моментална болка и чувство на напнатост , масажата треба  да се изведува  со внимателни движења , обидувајќи се да се пронајдат точките и зоните на грбот  кој  се под  спазам односно имаме  грчење на мускулатурата. Тие точки и зони предизвикуваат болка  и напнатост  и потребно да се опуштат со масажата. Тие точки се опуштаат со умерен јак  притисок .Масирањето не треба да биде прегрубо и не треба да се масираат зоните на  пршлените


Корисни ефекти на масажата?

• Елиминација на стресот

• Отстранување на болка

• Психичко опуштање

• Подобрување на држењето на телото

• Забрзување  на циркулацијата

• Намалување на крвниот притисок

• Опуштање на мускулното ткиво

• Зголемувањето на подвижноста и флексибилноста на зглобовите

• Поквалитетно и по длабоко  дишење

• Јакнење на имунитетот

• Поттикнување на само излекување

• Благотворно влијание на нервниот систем


Напишете коментар или оценка

Забелешка: HTML-от не е преведен!
    Лош           Добар
Captcha

Релекс масажа на цело тело со масло по избор третман со BIOPTRON светлина

  • Шифра на производ: m3
  • Достапност: На залиха
  • 700MKD